Derneğimiz
İletişim
Bize yazın
Ana Menu
Multimedya
Linkler

MS'İN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kol ve bacaklarda güç kaybı, kısmı felçler, eklemlerde sertlik, kasılmalar, aşırı yorgunluk gibi hareket sistemine bağlı bozukluklar gelişebilir.

Vücudun belirli bir bölgesinde uyuşma, karıncalanma, yanma, duyunun azalması ya da hiç hissedilmemesi gibi duysal bozukluklar oluşabilir.

Beyindeki denge düzenleyici merkezler veya bu merkezlerle bağlantıyı sağlayan yollar etkilenerek denge bozuklukları ortaya çıkabilir. Denge bozukluğu, baş dönmesi benzeri hafif bir his şeklinde algılanabilir. Ağır dengesizlikler yürürken yalpalamaya, düşmeye, hatta çok ağırlaştığında ayakta bile duramamaya neden olabilir. Bu kadar ağır olduğunda beraberinde titremeler, görme bozuklukları ve konuşma zorlukları da bulunur.

MS’de bir gözün görmesinde azalma ya da kayıp oluşabilir. Bulanık görme, bulutlu görme,çift görme yanık film gibi görme, görme keskinliğinde azalma, hiç görememe, bakılan yerin bir bölümünü görememe ve benzer şekilde bir yakınma oluşabilir.

Bunların haricinde sık idrar yapma, sıkıştırma, acele etme, tuvalete hemen ulaşamazsa kaçırma, arada kaçırma, hiç tutamama, geldiğini anlamama, tam boşaltamama, yapmaya başlayamama gibi boşaltım sistemiyle ilgili sorunlar; kabızlık ve ishal gibi gastrointestinal sistemle ilgili bozukluklar; cinsel bozukluklar; ruhsal çöküntü(depresyon),aşırı neşelenme(mani) ve buna benzer ruhsal belirtiler; yüz ağrıları,hastalığın ileri dönemlerinde bellek(hafıza) sorunları,unutkanlık gibi belirtiler; baş ağrısı, eklem ağrıları, kol ve bacaklarda farklı özelliklerde ağrılar daha az sıklıkla görülebilir.

BURSABURSA
GÜNÜN SÖZÜ

Bize Ulaşmak için (0224) 240 08 68 no'lu telefonlarından arayabilir ve bmsder@bmsder.org mail adresini kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Bursa Multipl Skleroz Derneği